Znaczenie w diecie witaminy D

Duże znaczenie witaminy D wynika z faktu, iż w istotny sposób wpływa ona na stan kości, przez co zapobiega rozwojowi wielu poważnych chorób, w tym osteoporozy.

Witamina D bywa potocznie zwana „witaminą słoneczną”, z racji tego, iż jest związkiem syntezowanym w skórze pod wpływem odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Dlatego też, panujący klimat oraz warunki pogodowe w sposób istotny wpływają na jej wytwarzanie w ludzkim organizmie. Jednak jak podaje portal mamazone.pl „niedobory witaminy D stwierdza się u coraz większej liczby osób i niestety dotyczą wszystkich grup wiekowych”. Z badań wynika bowiem, że obecnie niedobór tej witaminy występuje u ponad 50% dzieci w wieku niemowlęcym oraz 80% dzieci w wieku 1-3 lat. O ile zapotrzebowanie na tą witaminę jest kilkakrotnie większe u dzieci niż osób dorosłych, to jednak współcześnie udowodniono, iż witamina D korzystnie wpływa na zdrowie osób starszych i chorych na stwardnienie rozsiane.

Ogromne znaczenie witaminy D wynika z faktu, iż reguluje ona ilość wapnia, przez co wpływa przed wszystkim na rozwój organizmu oraz budowę kości i zębów. Jej odpowiednia ilość w organizmie jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania układu mięśniowego, odpornościowego i nerwowego. Co więcej, ma również istotny wpływ na działanie jelit oraz nerek. Korzystnie wpływa także na regenerację neuronów oraz zwiększanie siły i masy mięśni. W sytuacji niedoboru witaminy D, wapń nie może być czerpany z pożywienia w odpowiednich ilościach, co z kolei przyczyniania się do powstania krzywicy, rozmiękczenia kości oraz osteoporozy. Może również powodować rozwój cukrzycy w organizmie oraz chorób o charakterze autoimmunologicznym. W związku z czym, odpowiedni poziom witaminy D jest szczególnie istotny w przypadku osób z powyższymi schorzeniami.

Największe ilości witaminy D można znaleźć w takich produktach jak ryby morskie oraz oleje rybne. W mniejszym stopniu występuje także w jajach oraz produktach mlecznych. Jednak dieta zazwyczaj nie dostarcza wystarczające ilości witamy D, dlatego też zaleca się uzupełnianie jej poziomu poprzez odpowiednie suplementy diety. Powinno to być jednak poprzedzone wykonaniem badań, które pozwolą na określenie jej poziomu w organizmie.

Artykuł powstał przy współpracy z Mamazone.pl

 

o autorze

Anna Nowak


Artykuł pochodzi z serwisu:
Albercik.pl – darmowe artykuły do przedruku na strony www

vita60_1000i2000_bigger